Logo

ČTENÁŘSKÝ DENÍK

Nové Boříkovy lapálie
1. JAK CHROBÁK NALEZL UPLATNENÍ PRO NAŠE VLOHY
Bořík zavzpomíná na Chrobákův vynález, Hašle, větrové bonbóny za 'lidové ceny' které vás zaručeně zbaví kašle. Problém byl v tom že byly moc silné. Výsledkem byly dvě smrti starších lidí - důchodkyně Morávkové a důchodce Zalabáka. Bořík se probere u strýce Chrobáka se svými třemi kamarády. Chrobák vysvětlí svoji situaci - potřebuje obživu - a nařídí klukům ať se pokusí něco vymyslet na příští den. Bořík dorazí domů před večeří - kuřetem a znovu zavzpomíná na jeden z Chrobákových vynálezů, tentokrát čtyřrychlostní vysavač, který dokázal vysát prach, omítku, kuře a dokonce i cihly. A jak už asi tušíte, odnesli to nejen Bořík a jeho rodiče, ale i jejich sousedi. Boříkova máma přizná, že Chrobáka nesnáší a její soused, pan Pokštefl, si přijde pro vysavač, který mu způsobil pár nepříjemností.

Bohoušek & spol.
1. PRAVĚKÁ LOVECKÁ SMEČKA
Boříkovi a jeho partě skončí prázdniny a spolu se školou jim začne i soutěž sběru papíru. Protože Boříkova parta získá pozitivní představy o hlavní ceně, začne hledat starý papír a nadělá si s tím spoustu práce. Uběhne měsíc, soutěž skončí a ředitel vyhlásí výherce - Bohouška. Boříkova parta se po škole sejde a popovídá si o šprtově 'nespravedlivé' výhře. Jejich konverzace se pomalu změní na téma, že jim rodiče nerozumí, a pomalu začnou plánovat útěk z domova na který každý člen party (Aleš váhavě) odpřísáhne. Doma Bořík nedostane ani večeři ani povolení ke čtení, což mu pomůže se vyrovnat s útěkem. Ve škole se ještě kluci pohádají, protože kvůli Alešovi dostane Mirek pětku a kvůli Mirkovi zase Čenda.

2. POUZE PRIMITIVOVÉ MAJÍ RÁDI FOTBAL
Boříkova parta se po škole setká ve Stromovce a promluví si o jejich plánu o útěku z domova. Čenda a Aleš přiznají, že se jim utíkat nechce. Bořík ale dostane nápad jak přestrojit jejich útěk - za sobotní výlet s Kateřinou který se 'trochu' protáhne. A aby se pojistili, vezmou s sebou rukojmího - jejich nepřítele Bohouška. Bořík prohlásí, že má plán jak ho unést, ikdyž ve skutečnosti žádný plán mít nebude. Tím pádem bude muset vymyslet past na Bohouška do zítřejšího rána. Doma Bořík najde jeho matku pochvalující jeho brzký příchod a otce sledujícího fotbal. Bořík se začne cítit provinile o utíkání. Potom mu ještě máma prozradí, že má pro tátu lístky do divadla a že doma zůstane sám. Protože otec Bedřich nebude chtít opustit fotbal, začne se s matkou hádat. Nakonec táta prohlásí, že do divadla půjde rád.

3. PLÁN
Bořík, při sledování fotbalu, popřemýšlí o pasti na Bohouška a po chvíli přijde na to, že ho musí nalákat na něco dobrodružného - záhada za velkou odměnu. A po kratší chvilce ho napadne další věc - nechat doma dopis o útěku, aby ho rodiče našli v sobotu nebo v neděli. Dopis schová ke koření, protože vždy v sobotu ráno jeho máma dělá takzvanou 'anglickou' snídani. Ve škole bude mít jeho plán úspěch. O velké přestávce Boříkova parta sehraje rozhovor o odhalení velkého zločince a slávě a Bohoušek na to ovšem skočí. Ve tři se všichni čtyři sejdou a počkají si na svojí oběť Bohouška. Za chvíli špatně maskovaný Bohoušek přijde a parta se vydá k prodejně lístků, kde si koupí lístky do Markvartu. To samé udělá Bohoušek. Čenda navrhne pokračování plánu - až vlak vyjede, tak kluci půjdou k Bohouškovi a oznámí mu, že je jejich zajatcem. A za okamžik se vlak rozjede.

4. JAK NÁS PRONÁSLEDOVALO RUKOJMÍ
Boříkova parta nedostane šanci Bohouškovi oznámit (soukromě, samozřejmě) že je jejich zajatec a rozhodnou se mu to oznámit až za nádražím. Po výstupu se rozhodnou zajít do lesa a tam prozradit Bohouškovi tuto zprávu. Při čekání (až se dostali do lesa) si rozdělají oheň a opečou si pár buřtů. Po chvíli Bohouškovi řeknou, že je jejich zajatec a přesvědčí ho aby se nepokoušel o útěk. Po dojedení buřtů se Boříkova parta spolu s Bohouškem vydají hlouběji do lesa.

5. JAK JSME PĚSTOVALI RAJSKÁ JABLÍČKA
V této kapitole nás Bořík představí k anekdotám o Bohouškově stupiditě, závisti a zbabělosti. První příběh bude o tom jak pěstovali rajská jablíčka. Začne to tím, že Boříkova škola dostane nového školníka, pana Marečka, který se nebude chtít starat o zahradu minulého školníka a tak Boříkova třída dostane tuto zahradu. Každý z této třídy dostane kus zahrady na kterém si bude muset něco vypěstovat - holky různé kytky a kluci se zůčastní soutěže o největší rajské jablko kde první cena bude terč a čtyři šipky. Za pár týdnů se ujasní, že buďto Aleš, Čenda nebo Bohoušek (který, jako jediný, použije různé chemikálie a umělosti) obdrží první cenu. Boříkova parta vymyslí plán jak se ujistit aby vyhráli - namluví Bohouškovi, že mají potěr rajských jablek (doopravdy jen červená barva) po kterém se rajčata budou červenat a bude se jim výborně dařit. Bohoušek na to ovšem skočí, o přestávce jim tu červenou barvu ukradne a natře si s tím vlastní rajčata. O den později se jeho 'zločin' prozradí a soutěž vyhraje Aleš.
Druhý příběh se bude týkat Bohouškovy zbabělosti. Odehraje se u zubaře, kterého se celá třída bude bát. Začne ovšem tím, že se Bohoušek vysměje Alešovi a jeho zbabělosti, když se Aleš pokusí předstírat omdlení. Až se celá třída dostane do čekárny, zeptá se jich sestřička jestli někdo nechce jít, dobrovolně, první. Boříkova parta se přihlásí. Nejdřív půjde Aleš, potom Mirek, potom Čenda, a nakonec Bořík - všichni si tam hlasitě a falešně zařvou, což vyděsí Bohouška natolik, aby se zamknul na záchodě a došel k zubaři až s jeho matkou.
Třetí historka bude o třídním výletu na hrad Křivoklát. Celá třída si vezme plavky (kdyby náhodou zbyl čas na plavání) a svačinu. Když dorazí, zjisti, že hrad je v opravě a uzavřený. Jejich učitelka, Miroslava Drábková, jim dovolí se koupat pod podmínkou, že se nejdříve nasvačí. Naneštěstí už všichni kromě Bohouška (se svačinou chleba a ředkviček) budou mít svačinu snědenou (kvůli nudné cestě autobusem) a tak jediný, kdo bude moci skočit do vody bude Bohoušek. Potok, do kterého Bohoušek skočí bude ale hluboký a Bohoušek, který ještě neumí plavat, se začne topit. Boříkova parta, už zvyklá na zachraňování Bohouška, Bohouška vysvobodí a za odměnu si vezme Bohouškův chleba a ředkvičky, které rozděli všem plavcům. Nakonec v potoce skončí celá třída kromě Bohouška.

6. JAK JSME LETĚLI BALONEM
Asi tu nejdůležitější historku s Bohouškem Boříkovi připomene Čenda. Začíná tím, že Mirek pozve Boříka, Aleše a Čendu na výstavu známek. Tato výstava je brzy přestane bavit a Aleš si začne stěžovat, že má hlad. Mirkovi proto nezbyde než se postavit spolu s Bočíkem, Alešem a Čendou do dlouhé fronty skládající se spíše z tlustějších lidí. Pohádají se tam s několika lidmi a pro jistotu se schovají do jiného davu dospělých který zamíří za výstavní budovu, kde se prodávají losy za cenu pro pět výherců - let balonem. Každý z party si koupí jeden los a začne se losovat - vyhraje Aleš, Mirek, fotograf, Bohoušek a Bořík. Dobrodružství ovšem začne když se balon vznese do vzduchu a zjistí se, že na palubě balonu je 5 výherců a pořadatel, který ještě nikdy neletěl balonem. Chvíli si zalétají, pomodlí se, Bohoušek omdlí, promluví si o plánech a nakonec skončí všichni v blátě na farmě u Prahy.